1901795_751482584876881_946318323_n

Italské,Ryby, mořské plody,Těstoviny

Špagety s mušlemi, rajčaty a bazalkou

14 Nov , 2014  

Špagety s mušlemi na bílém víně, čerstvými rajčaty a bazalkouSpaghetti with mussels steamed in white wine, fresh tomatoes and basil

(Spaghetti con cozze e pomodoro&basilico)
-RECIPES BELOW -

Rychlé, jednoduché a pokud přidáte lehký salát jako přílohu, vyvážené jídlo, které se hodí k nadcházejícím slunným dnům. Pokud jste milovníky bílého vína, chuť krásně doplní sušší Chardonnay a pokud se přikláníte k červenému vínu, volte lehčí Pinot Noir.

Vaření této pasty zabere sotva 20 minut, příprava o něco déle, dbejte na to, aby jste vše měli omyté, nakrájené a připravené k vaření, protože mít správný Mise en Place je půlka úspěchu skvělého pokrmu.

Čerstvé mušle se dnes dají sehnat za celkem přívětivé ceny a přivezou vám je až domů:
http://www.cerstveryby.cz/Morske-plody/mlzi-a-plzi/Slavky-stredomorske-Italske-cca-1kg.html

a nebo ještě lépe www.rohlik.cz

Já jsem kupovala dokonce v Kauflandu u pultu s čerstvými rybami za 119,-Kč/1kg. Nejsou tak masité a velké, ale na pastu dobré.

A pokud si chcete užít opravdu velkou dobrotu, doporučuji mušle novozélandské (cca 180,-/kg), které seženete v Seefood prodejně na ve Zborovské na Praze 5 nebo v obchodním centru Palladium. Mušle jsou masité, chutné, perfektní!

Ingredience (na
1kg čerstvých slávek (mušlí)
5 větších masitých rajčat
1 červená cibule
2 stroužky česneku
1 svazek bazalky
1 rajčatový protlak (recept v následujícím příspěvku)
2 ančovičky (můžou být i sušené)
1 lžička másla
2 dcl bílého vína
500g italských špaget
parmezán na posypání
olivový olej
mořská hrubá sůl, pepř

Mise en Place:
– Mušle omyjeme ve studené vodě, otevřené a poškozené mušle vyhodíme a držíme v chladu před vařením.

– Rajčata rozpůlíme, zbavíme semínek a nakrájíme ostrým nožem na menší kostičky

– Cibuli oloupeme a nasekáme na drobno, to samé uděláme s česnekem, kdo nemá rád jeho silné aroma, ho i se slupkou nožem zmáčkne a přidá k restující se cibuli a po cca 5 minutách restování z pánve vytáhne a nepřidává nasekaný česnek přímo k mušlím. Chuť česneku není tak silná, jídlo je pouze lehce ovoněné.

– Bazalku vybíráme s co největšími lístky, ty pak jednotlivé vrstvíte na sebe, cca 8 listů, zatočíte jako roládu a tu nakrájíte tak, aby vám vznikly užší proužky. Nebojte se většího svazku, bazalka je velmi jemná bylinka a k tomuto pokrmu prostě patří.

-Nasekáme ančovičky a dáme si vařit osolenou vodu na špagety.

Postup:
1) Rozpálíme si hlubokou pánev a přikryjeme pokličkou. Necháme rozpálit (bez oleje – nasucho), když je pánev rozpálená, až se z pánve doutná (opravdu hodně rozpálená pánev – mušle jakoby šokujete a ony se vám pak krásně otevřou všechny, jakmile nějaká zůstane zavřená po cca 5 minutách vaření, vyhoďtte ji. Menší mušle jsou hotovy za cca 6 minut, naposledy jsem je vařila celkem 8 minut a pro příště určitě zkrátím dobu vaření. Větší mušle pak vaříme cca 10 minut. Mezitím si dáme vařit špagety.

2) Po vložení mušlí hrnce rychle přikrejte pokličkou, aby jste udrželi, co nejvíc tepla a mušle se vám otevřeli. Zkontrolujte po 2 minutách a přidejte česnek a 2dl bílého vína a dovařte do změknutí dle velikosti použitých mušlí.

3) Rozpálíme menší pánev, nalijeme olivový olej, přidáme nasekanou cibuli, zlehka opečeme a poté přidáme rajčatový protlak, který, když se opeče zesládne (to platí u hlavně u protlaku v plechovce), přidáme nasekanou ančovičku, sušenou nadrobíme a obsah pánvičky přidáme do velké pánve k mušlím a společně chvilku povaříme.

4) Pánev sundáme z varu a přidáme nakrájená rajčata a bazalku, osolíme a přidáme oříšek másla. Mušle můžeme vyloupat nebo nechat se skořápkou. Podáváme v hlubokých talířích, ozdobené lístky bazalky a mističkou s čerstvě nastrouhaným parmezánem.

*****

Fast, easy and tasty meal. If you choose a light salad as a side dish you will get a balanced meal that suits the upcoming sunny days with a glass of good wine. It tastes beautifully with dry Chardonnay and if you like red wine , choose a lighter Pinot Noir.

Cooking takes just 20 minutes, to set up (Mise en Place) little bit longer. Make sure you have everything washed, sliced and ready to cook, because having the Mise en Place prepared the right way is half of the success of great meal.

You can get fresh mussels in Prague easily now. Friendly prices and good quality. These guys bring you many kinds of seafood to your home!
http://www.cerstveryby.cz/Morske-plody/mlzi-a-plzi/Slavky-stredomorske-Italske-cca-1kg.html

And if you want to cook really delicious goodness , I recommend the New Zealand mussels (about 180CZK/kg ) , which you can buy in the store Seefood Zborovské in Prague 5 , or in the shopping center Palladium. Mussels are meaty, tasty, perfect!

Ingredients (per 4 portions)
1 kg fresh mussels
5 large tomatoes
1 red onion
2 cloves of garlic
1 bunch of basil
1 tomato puree ( recipe in next post )
2 anchovies (can be dried)
1 teaspoon of butter
2 dcl white wine
Italian spaghetti 500 g
Parmesan cheese for sprinkling
olive oil
coarse sea salt, pepper

Mise en Place :
– Wash the mussels in cold water, opened and damaged shells throw away keep cold in the frige before cooking .

– Tomatoes, cut in half , gett rid of the seeds with a sharp knife and cut into smaller cubes

– Peel the onion and chop finely, do the same thing with garlic, if you don´t not like a strong garlicy aroma, don´t peel the skin, keep on garlic, press the garlic cloves with a knife to break and add to the onions when frying and takes out after 5 minutes.

– Choose basil with large leaves, then layer the individual leaves together, use about 8 leaves and roll them, then chop the rolls that you get narrow strips. Do not be afraid of a bigger bunch of this lovely herb, basil is very delicate and simply belongs to this dish.

– Chop the anchovies and have a big pot with salted water ready for your spaghetti.

Method:
1 ) Heat a bigger pan and a cover with a lid and let almost burn the pan ( without oil – dry ) when the hot pan until the pan is smoldering ( the pan must be really hot – you literally shock the mussels and they will all open up. If some remain closed after 5 minutes of cooking throw them away. Smaller shells are usually finished in about 6 minutes, larger mussels take for about 10 minutes. After cooking make sure you can´t taste the wine in your broth much, reduce it as much as you can. Meanwhile you are cooking mussels, cook your spaghetti.

2 ) After you put the mussels in the hot pan, cover it quickly to keep most of the heat. Check after 2 minutes and add the garlic (you can add it also to the frying onion later on) and 2 dcl of white wine and then finish cooking until soft by the size of the shells.

3 ) Heat a small pan up , pour olive oil, add chopped onion and fry gently, then add the tomato paste and fry (it will became sweeter – this rule is for a canned tomato paste or puree) , add the chopped anchovies and add to the pan. Add the contain of the pan to the big pan with mussels and cook for a minute together.

4 ) Take the pan off the heat and add your fresh chopped tomatoes and basil, season with salt and add a spoon with butter. Take the meat out from shells or leave the meat in. Serve in soup or pasta plates, garnish with basil leaves and a cup of freshly grated parmesan cheese.

 1901795_751482584876881_946318323_n

 

, , ,


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *