image

Italské,Ryby, mořské plody,Zdravé

Slávky ala Wiwienne&Ramon

16 Nov , 2014  

Inspiraci k tomuto receptu jsem získala v Christchurch na Novém Zélandu, kde jsme s kamarádkou bydleli v rodině jejího čínského přítele. Na jednu noc nás navštívili její zcestovalí přátelé – nadšení gurmáni, s kterými nejen, že jsme měli nezapomenutelnou noc, ale i následující útrpný den, který zachránili právě Wiwienne a Ramon, kteří připravili neuvěřitelně dobré mušle.

Recept jsem si za tu dobu trochu upravila, za což se snad nebudou zlobit:) Je to opravdu dokonalé letní jídlo, chutné, nijak zvlášť nákladné a rozhodně po něm nepřiberete!

Suroviny:
2kg mořských slávek (čím větší, tím lepší, původy jsou různé, zkuste se vyhnout německým a radši sáhněte po Francii, Chorvatsku a úplně nejradši mám ty ze Zélandu)
2 stonky řapíkatého celeru
1kg rajčat
2 červené cibule nebo šalotky
2 stroužky česneku
3dcl bílého vína
svazek petrželky
sůl, pepř

Postup:
Slávky očistěte a důkladně zkontrolujte, zda jsou všechny uzavřené. Otevřené mušle vyhoďte.

Celer nakrájejte na drobno, stejně tak cibuli a česnek. Rajčata nakrájejte na půlky, vydlabte jádřince, vyhoďte je nebo uchovejte na jiný recept. Rajčata i se slupkou nakrájejte na malé kostičky a ponechte v misce stranou. Petrželku nasekejte nadrobno uchovejte stranou.

Hlubokou pánev či hrnec rozpalte naplno, přidejte kapku oleje (olivového nejlépe) a orestujte česnek, celer a cibulku. Když je pánev rozpálená naplno, až se s ní kouří, vložte do hrnce všechny mušle a přiklopte.

Za zhruba 2 minuty, kdy se nám mušle tepelným šokem otevřely, přidáme bílé víno. Přiklopíme a necháme dusit další zhruba 4 minuty. Záleží na velikosti mušlí, doporučuju po zhruba 6 minutách dušení vyjmout jednu mušli a zkusit, zda je hotová. Měla by být pevná na zkus, nikoliv blátivá a především musí být oranžové barvy.

Když jsou mušle hotové, sundáme z varu, přidáme nakrájená rajčata a nasekanou petrželku, osolíme, opepříme a můžeme podávat.

Pozn: U nás mušle koupíte v Makru, prodejnách Seefood, vietnamské Sapě nebo v obchodech Kaufland. A nově ty nejlepší na rohlik.cz

image

, , , ,


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *