10557029_845098735515265_3310001705158408480_o (1)

Italské,Rychlé,Těstoviny,Vegetariánské

Pasta se zakysanou smetanou a cizrnou

23 Nov , 2014  

Sour Cream&Spring Onion Vegetarian Pasta
(český překlad níže)

If you really like the taste of sour cream&onion crisps or any other snack, you will definitely love this one! It’s really simple light dish you appreciate especially in sunny days you don’t want to eat anything heavy and meaty. I made it up during the cooking and had no idea what I was making until I added the sour cream. I was really surprised by the taste, the texture is really smooth, creamy, light and mainly delicious. I will be cooking this meal regularly from this time! Love it!

Ingredients:
1/2 packet of wholemeal pasta
1/2 tin of chickpeas
2 tblsp of chopped artichokes
2 tblsp of chopped sundried tomatoes
1 tsp of capers
100g of thick sour cream
1 tblsp of grated parmesan
1/2 bunch of spring onion
salt, pepper

Method:
Cook your pasta in a pot with salted hot water until it’s cooked al dente. Keep little bit of the water for your sauce, it helps to thicken.

Meanwhile you’re cooking your pasta put a deeper pan on a stove. When it’s hot, drizzle with olive oil and add artichokes, sundried tomatoes, chickpeas and capers and cook it until golden. Add a splash of the water (the one you cook your pasta in before), reduce it a little and then add cooked pasta. Toss it few times and then add the sour cream. If it’s too thick, add more water. It should be light and creamy. Season with salt and pepper to taste. You can add rocket or fresh spinach if you like. Finish your meal with a heap of chopped spring onion, grated parmesan and serve!

Tip: You can buy the artichokes, sundried tomatoes and capers in Lidl supermarketsl! Cheap and tasty.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vegetariánská pasta s příchutí zakysané smetany a jarní cibulky

Pokud máte v oblibě brambůrky a jiná křupátka s příchutí zakysané smetany a jarní cibulky, tohle jídlo si rozhodně zamilujete. Vymyslela jsem ho v průběhu vaření a opravdu mě překvapilo, jak něco tak jednoduchého s přidáním pár surovin, může chutnat tak vyjímečně! Je to velmi lehké, krémové a hlavně chutné jídlo, které oceníte převážně ve sluníčkové dny, kdy zkrátka nemáte pomyšlení na maso a těžké pokrmy. Já ho budu rozhodně vařit častěji, tuhle chuť miluju!

Ingredience:
250g celozrnných špaget
1/2 plechovky cizrny
2 lžíce nasekaných artičoků
2 lžíce nasekaných sušených rajčat
1 lžička nasekaných kaparů
100g zakysané smetany
1 lžíce strouhaného parmesánu
půl balení jarní cibulky
sůl, pepř

Postup:
Špagety si dáme vařit do vroucí osolené vody. V průběhu vaření si do hrníčku dáme trochu vody z hrnce na stranu, použijeme jí při přípravě omáčky pro špagety. Škrob z těstovin pomůže omáčku zhustit.

Mezitím si na plotně necháme rozpálit hlubší pánev, kterou zakapeme olivovým olejem. Přidáme artičoky, rajčata, kapary a cizrnu, které opečeme do zlatova. Zakápneme vodou z těstovin a necháme trochu zredukovat. Poté přidáme zakysanou smetanu a promícháme. Pokud je omáčka moc hustá, naředíme vodou. Poté přidáme uvařené špagety a několikrát prohodíme. Omáčku dochutíme solí a pepřem.

Můžete také přidat čerstvý špenát či rukolu, pokud je máte rádi. Nakonec při servírování přidáme čerstvou nasekanou jarní cibulku a posypeme parmesánem.

Tip: Artičoky, rajčata i kapary koupíte v Lidlu, kde přijdou na pár korun a chutnají naprosto skvěle!

10557029_845098735515265_3310001705158408480_o (1)

,


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *