image

Hovězí,Italské,Masové,Těstoviny

Spaghetti Bolognese

23 Nov , 2014  

Existuje spousta receptů a verzí, jak udělat tu opravdu nejlepší a nejvoňavější boloňskou omáčku, snad každý ji dělá jinak. Moje verze je inspirována receptem od mého bývalého šéfkuchaře v australském Melbourne, který na ní pomalu stavěl svou restauraci. Sloužila jako základ pro jeho dokonalé lasagne, po kterých jsem se mohla utlouct. Ingrediencí má o něco více, ale vězte, že většinu z nich máte každý doma a omáčka je hotová v cuku letu!

Ingredience:
500g čerstvě umletého hovězího
100 uzeného špeku či sádla
600g kvalitních sekaných rajčat v plechovce (Valfrutti)
70g italské rajčatové pasty (pokud není k sehnaní, doporučuji pyré od Otma)
4 velká čerstvá rajčata
1 pastiňák
2 mrkve
4 stonky řapíkatého celeru
2 cibule
1 chilli paprička
2dl suchého červeného vína
hovězí vývar na podlití
česnek dle chuti
čerstvý rozmarýn či tymián (nejlépe obojí)
2 lístky bobkového listu
1 celá skořice
menší hrst sušeného oregána
větší hrst čerstvé bazalky
olivový olej
sůl, pepř
parmezán

Postup:
Do rozpáleného hrnce vlejte olivový olej a nakrájený špek, přidejte nasekanou cibuli a řapíkatý celer, mrkev a pastiňák do hrnce nastrouhejte (já strouhám na hrubo, ale záleží na vás). Přidejte polovinu česneku a míchejte, dokud se vám zelenina neopeče. Po chvíli přidejte bobkový list a celou skořici a zlehka opečte. Poté přidejte mleté maso a opékejte tak dlouho, dokud se nezačne svařovat přebytečná voda. Poté přidejte protlak a míchtejte. Je důležité, aby se rajčatová pasta opekla důkladne, ztratí tak svou kyselost. Podlejte vínem a vývarem, následně vložte všechna rajčata z plechovky, stejně tak ta čerstvá, která předtím pokrájejte na větší rustikální kousky. Přidejte posekaný rozmarýn a tymián, stáhněte plamen a nechte provářet, dokud omáčka nezhoustne a nevyvaří se přebytečná tekutina. To může trvat až dvě hodiny (na mírném plameni). Nakonec přidejte sušené oregáno, část čerstvé bazalky, chilli podle chuti, dochuťte solí, pepřem, česnekem, případně trochou cukru, pokud se vám omáčka zdá kyselá. Provařte dalších 15 minut a podávejte s nastrouhaným parmezánem a čerstvou bazalkou nešetřete!

Tip: Výraznou chuť podtrhnete rozmixováním černých oliv a olivového oleje na pastu, kterou přidáte do základu. A další věcí – doporučuji používat oválná rajčata v plechovce, obsahují méně vody a do vaší omáčky se hodí nejvíce.

———————————

There are so many recipes for bolognese sauce but this one is very tasty and smells so good! I got inspired by my awesome ex-headchef in Melbourne, he used make this sauce everyday for his lasagna and I was loving it!

500g Fresh Beef Mince.
4 Rashers of Bacon or pork fat
2 Tins of Plum/Chopped Tomatoes.
4 Fresh Tomatoes
1 Parsnip grated
2 Medium Onions, peeled and finely diced.
4 Sticks of Celery, trimmed and finely diced.
2 Carrots, trimmed and fgrated
Garlic, peeled and finely diced.
1 Medium Chilli (optional), seeded and finely sliced
Freshly grated Parmesan Cheese, plus extra for grating over.
70g Tomato Puree
Beef Stock
Glass of red wine (2dcl)
Fresh Rosemary and thyme
Handful of Fresh Basil, plus extra for Garnish.
1 tsp Dried Oregano.
1-2 Fresh Bay Leaves.
1 cinnamon stick
Olive oil.
Sea Salt and Black Pepper.

Get yourself a large heavy-bottomed saucepan, and place it on a medium heat. Add a good lug of olive oil and gently fry your bacon until golden and crisp, then reduce the heat slightly and add your onions, carrots, celery and garlic. Move everything around and fry for around 8-10 minutes until the veg has softened. Next, increase the heat slightly, add the mince and stir until the meat is browned all over. Then add the tomato puree and fry it off. When it´s done, add red wine and beef stock and let it reduce.
Stir in your tins of plum/chopped tomatoes, (plum tomatoes are best as they contain less water, but either will turn out great!). Add your remaining herbs and chilli. Cut your fresh tomatoes and throw them in aswell.
Give everything a stir with a wooden spoon, breaking up the plum tomatoes as you go and bring to a gentle simmer. Reduce the heat to low-medium, put the lid on and leave it blipping away for about two hours until the flavours develop into a wonderfully rich tomatoey sauce. Stir occasionally to make sure it doesn’t catch.
Just as the sauce is nearly ready, season to taste. Give it all a good stir, coating the pasta in the lovely tomato sauce. Serve with a little grated parmesan and use the extra basil leaves to make a great little garnish. Beautiful!

Tip: Blend black olives with olive oil and make a paste which you can add to your sauce base. Also try to use plum tomatoes for your sauces, they are perfect!

image

, ,


One Response

  1. Adam says:

    To je super nádobí!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *